Genel Katılımlı Konuşmalar

Bilim Günlerinin en geniş kapsamlı oturumu olan Genel Katılımlı Konuşmalar oturumunda yurt içinden ve yurt dışından tıp bilimine yön veren 5 bilim insanını misafir ediyor ve bilimsel serüvenlerini dinleme şansı buluyoruz. Ders içeriğinin yanı sıra hayat tecrübelerinden ve tavsiyelerinden oluşan bu konuşmalar geleceğin bilim insanı adaylarına ilham kaynağı olmaktadır. Bu seneki konuşmacılarımızı tanıyalım 🙂

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu
226 yayın ve 50 h-indeksi ile Bilime Yön Veren 100 Türk listesinde 18. Sırada yer alan Prof. Kalayoğlu, Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin başkanlığını yürütmektedir. 1967-1968 yılları arasında Mount Sinai Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda, 1968-1971 yılları arasında Pittsburg Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı’nda, 1981-1983 yılları arasında Pittsburg Üniversitesi Transplantasyon Bölümü’nde, karaciğer transplantasyonunda öncü olan Prof. Thomas Starzl’ın yanında çalışmalar yapan Prof. Kalayoğlu, 1983’de Wisconsin Üniversitesi’nde Karaciğer Transplantasyonu Programı’nı başlattı ve Wisconsin Üniversitesi’nde Organ Nakli ve Transplantasyon Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Selim CELLEK
Cambridge, Anglia Ruskin University’de profesör olarak akademik hayatını sürdüren Cellek, “Translational Medicine” alanında uzmanlaşmıştır. 1997 yılında Farmakoloji Doktorasını University Collage London Wellcome Research Laboratories’de tamamlamış, GlaxoSmithKline ve Cranfield University’de de “Translational Medicine” alanında klinik araştırmalarını sürdürmüştür. H-indeksi 34, Atıf Sayısı 4528 olan konuğumuz ürogenital, gastrointestinal ve diyabetik nöropati alanlarında yeni ilaçların keşfi ve geliştirilmesinde rol almıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Selim Cellek aynı zamanda topluluğumuz olan HÜTBAT’ın kurucu asli üyeleri arasındadır.

Prof. Dr. Adil DENİZLİ
Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünde tamamlayan Prof. Denizli 20383 atıf ve 74 h-indeksiyle 2016 yılında Shangai Ranking Global’da Dünyada En Çok Atıf Alan ilk 150 Araştırmacı içine girmiş olup 2017 yılında Bilime Yön Veren 100 Türk arasında yerini almıştır. 2019 Tarihinde ise Hacettepe Üniversitesi Tarihinde En Üretken ve En Çok Atıf Alan Bilim İnsanı ödülüne layık görülmüştür. Bunun gibi daha birçok ödüle sahip olan konuğumuzun çalışma alanları Kimya Mühendisliği ve Teknolojisi, Biyoteknoloji, Biyopress Ayırma İşlemleri ve Aminoasitlerdir. 2011 yılından beri Profesör Doktor olarak Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünde görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Burak Koçak
Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Böbrek ve Pankreas Nakli Sorumlusu olan Dr. Koçak 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Üroloji Uzmanlık Eğitimini tamamladı. 2002-2004 yıllarında ABD’de Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde Transplantasyon Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimini tamamladı. 2011 yılında Doçent, 2018 yılında Profesör oldu.

Prof. Dr. Derya KARAKOÇ
Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’nde, Genel Cerrahi Anabilim Dalında Profesör olarak çalışmalarına devam eden Prof. Karakoç özverili ve kendini öğrenci ve hastalarına adayan okulumuzun çok değerli öğretim üyesidir. 1996 Hacettepe Tıp mezunu olup uzmanlık eğitimini de burada tamamlamıştır.

Keypad

Bilim Günlerinin en aktif ve keyifli oturumlarından biri olan Keypad oturumumuzda bizlerle beraber olan hocamız eşliğinde sohbet havasında bir konferansın ardından “Kahoot” isimli uygulamamızı da kullanarak katılımcılara tıbbi bilgilerin ve eğlenceli soruların sorulduğu bir yarışma yapıyoruz. Tüm sorulara en hızlı ve en doğru yanıtları verip birinci olan öğrenciye yarışma sonunda ödülünü takdim ediyoruz. Bu sene Keypad oturumumuzda Uzm. Dr. Atilla Uslu bizlerle birlikte olacak.

Uzm. Dr. Atilla Uslu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Dr. Uslu şu anda da Ankara Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında Hematoloji Bölümünde görevini devam ettirmektedir. 2010-2014 yılları arasında University of Maryland Medical Center’da ve 2013 Ocak ayından beri de  Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsünde Araştırmacı Asistan olarak yer almıştır. Sosyal medyadaki tanınırlığıyla tanıdığımız ve kendisini severek takip ettiğimiz konuğumuz, görev yaptığı bölüme yüksek bir Tıpta Uzmanlık Sınavı derecesiyle girmiş bulunmaktadır